ŠO TJ Jiskra Hořice

Krajský přebor 8. kolo - 18.2.2024

TJ Hronov3.5 : 4.5TJ Jiskra Hořice

2072F   (2)   Cibulka Josef½ : ½Stejskal Michal   (2)   1864F
2077F   (4)   Velecký Viktor1 : 0Matonoha Ctirad   (3)   2018F
1955F   (5)   Drašnar Lukáš½ : ½Rusnák Jan   (4)   1924F
1841F   (6)   Pinkava Josef0 : 1Šedivý Aleš   (5)   1869F
1811F   (7)   Procházka Jan½ : ½Kohout Jan   (6H)   1841F
1691F   (8)   Franc Martin František0 : 1Šafařík Kamil   (7)   1741F
1618F   (11C)   Gorecki Janusz0 : 1Kos Pavel   (8)   1736F
1797F   (12C)   Szablewski Krzysztof1 : 0Luštinec Vladimír   (13)   1889F

rozhodčí: Čáp Jaroslav

partie

Napínavý zápas se šťastným koncem (i když to mohlo dopadnout všelijak)

    Los 8. kola nám připravil velmi nebezpečného soupeře - TJ Hronov. V minulé sezoně jsme hostili hronovské u nás a zvítězili jsme, ale dosud si pamatujeme jak Krzysztof Szablewski prohrál naprosto vyhranou pozici s Kamilem na čas... Byli jsme však nyní optimisticky naladěni, zvláště když byla k zápasu připravena první osmička soupisky. Bohužel naše jednička Jarda Flašar ochořel, sestava se tak musela posunout, ale Vláďa Luštinec na poslední desce měla být téměř 100% bodová jistota. Jenže – člověk míní a pánbůh mění (německé přísloví). Nyní již ale k jednotlivým partiím, jak probíhaly za sebou v průběhu utkání.

    6. deska. Zde se poprvé otevřelo skóre. Kamil má tuto sezonu velmi dobrou formu, věří si a výsledky tomu odpovídají. Než jsme se stačili rozkoukat, hrál Kamil již koncovku s volným pěšcem navíc a nepřipouštěl si žádné starosti. Rozehrála se sicilská hra. Hronovský hráč lákal soupeře do Čeljabinské varianty (Svešnikovovy), Kamil se ale nejsilnějšímu pokračování po 4...e5 vyhnul a zahrál Schlechterův tah 5.Jb3. Dr. Tarrasch kdysi nazval tento tah v daném systému jako ošklivý. Kamil ale pokračoval sebevědomě dále ve své hře a když mu soupeř "věnoval" pěšce, převedl partii do lepší koncovky a tu bezpečně vyhrál. Stav tak byl 0:1 pro hostující tým.

    2. deska. Potkali se shodou okolností dva ratingové nejsilnější hráči svých týmů. Viktor byl zřejmě v dobrém rozpoložení, oslava kulatých narozenin a k tomu velmi dobrý výkon v celé partii. Ctirad zahájil svým poslední dobou oblíbeným systémem – rozehrání černopolného střelce na dlouhé diagonále, obsazení bodu e5 jezdcem a po jeho podpoře pokračovat v aktivní hře. Viktor ale ukázal svoji sílu. Pružný obranný systém podpořil vynikajícími tahy 15...b6 a 17...f6 a bílá pozice, dosud zdánlivě pevná, se zhroutila. Černý získal rozhodující převahu i materiál, bohužel náš kapitán se s tím musel smířit. Vynikající výkon Viktora! Stav byl 1:1.

    1. deska. Tady jsem měl tak trochu obavy. Pravda, Michal nabírá na síle a udržuje rovnováhu s ratingově mnohem silnějšími hráči, ale Pepa Cibulka má úžasnou fazonu, jeho 5,5/7 s tím, že vyhrál posledních 5 partií, ho pasovalo do role favorita. Hrála se další sicilská hra, kde Míša zvolil dračí systém. Pepa zvolil nebezpečný "jugoslávský útok" (Sc4, Dd2, 0-0-0). Partie však díky velmi dobré obraně nevybočila z rovnováhy a po postupné výměně všeho co bylo na desce, podepsali oba bojovníci smír, když zbyli jen samotní králové. Stav tak byl 1,5:1,5.

    4. deska. Narazili na sebe zkušení soupeři. Aleš hraje poslední dobou otevřené hry, Pepa Pinkava – dříve dlouholetý hráč Náchoda, se bránil sicilskou hrou a zvolil scheweningský systém. Hořický veterán zvolil pružnou hru s vývinem pěšce na c3 (tak trochu jako z hradecké varianty sicilské) a střelce pak převedl přes d3 na c2. Měl pak trochu volnější hru. Došlo k hromadným výměnám figur, při kterých se podařilo Alešovi získat pěšce. Vznikla koncovka, kde měl bílý střelce, černý jezdce, který byl však pohybově trochu omezen. Přes bílého pěšce navíc by se ještě tvrdě bojovalo, kdyby ovšem Pepa nezapomněl na hodiny a partie tak skončila náhle překročením času. Stav byl 1,5:2,5.

    5. deska. Na této šachovnici se setkali dva staří známí. Moje maličkost s černými s Honzíkem Procházkou. Hráli jsme spolu již počtvrté, dosud jsme měli 2 remízy a jednu výhru v můj prospěch. Soupeře jsem trochu překvapil, očekával sice sicilskou, ale nikoliv systém "ježek", který v partii vznikl. Hrálo se mi dobře, hra byla vyrovnaná a soupeř mi nabídnul v 16. tahu remízu. Zeptal jsem se kapitána (Ctirad), který mi doporučil hrát dál s tím, že je prohraný a totéž platilo pro Honzu Rusnáka. Hráli jsme tedy dál. Hra nevybočila z rovnováhy, mezitím nám vyhrála 4. deska, prohrála 2., Honza Rusnák se kupodivu ještě držel. Čas mi ubýval a ve 33. tahu jsem dostal další nabídku remízy. Ctirad jako kapitán usoudil, že Luštinec i Kos stojí oba na výhru, tak by nám to mohlo stačit. Podepsali jsme tedy smír, ale netušili jsme, co bude dál. Stav byl 2:3.

    8. deska. Vláďa Luštinec nastoupil do zápasu jako náhradník, ale přece jen, věřili jsme v jeho bojovnost, i tomu, že jeho polský soupeř je ratingově o mnoho slabší. Hrál se Caro-Kann, kde Vláďa zvolil výměnný systém s následným Panovovým útokem. Je to hodně ostrá hra a našemu hráči se dařilo. Zatlačil soupeře do obrany a vtipným obratem získal pěšce. Hra se trochu uklidnila, ale hrálo se nadále v režii bílého. Po výměnách všech lehkých figur a jednoho páru věží vznikla koncovka, kde měl bílý pěšce více a určitě se mu to hrálo pohodlněji. Houževnatý Krzysztof se snažil o jakousi protihru a podařilo se mu zaktivizovat dámu, se kterou hrozil ale jen spoustou šachů. Vláďa hrál nadále na výhru (osobně bych to hrál jinak), podařilo se mu vynutit výměnu věží. Chybou však bylo, že černá dáma získala takovou aktivitu, že partie měla skončit optimálně věčným šachem. Ke své škodě udělal náš hráč hrubou chybu a vlezl do jediné matové sítě, která na desce vznikla, a dostal se do dvoutahového matu.

    Stav tak byl náhle vyrovnaný 3:3. To byla nečekaná sprcha a schylovalo se ke konečné dělbě bodů.

    3. deska. Honzík Rusnák vytáhl svoji osvědčenou obranu z mladých let – Aljechinku. Soupeře s ní ale zřejmě nezaskočil. Lukáš Drašnar letí ratingově nahoru, hraje pevný šach, střídá výhry a remízy. V této partii zvolil pevný systém, zajišťující mírnou, ale dlouhodobou převahu. Při výměnách těžkých figur se mu podařilo dobýt pěšce a došlo k situaci výše uvedené, kdy Honza hodnotil svou pozici jako prohranou. Tak jsme to hodnotili asi všichni. Bílý měl pěšce navíc, dvojici střelců, aktivitu, černý měl špatného krále a bránil se střelcem a jezdcem. Malá šance na záchranu se objevila po 30. tahu, kdy hronovský hráč šel dobrovolně do nestejných střelců. Jeho postupující volní pěšci na dámském křídle byli velmi nebezpeční a on věřil, že je prosadí. Honza tvrdě odolával. Byl sice nucen dát střelce, ale naštěstí se materiál zredukoval natolik, že na desce vznikla teoreticky remízová koncovka – h-pěšec a falešný bělopolný střelec proti samotnému králi, který ale ovládal proměnné pole h8 – výsledkem byla remíza a stav 3,5:3,5.

    7. šachovnice. Osobně jsem velmi rád, že se Pavel Kos vrátil k soutěžnímu šachu. Znám ho léta a vím, jaký je to houževnatý hráč. Janusze znám také velmi dobře a hodnotím ho jako velmi nebezpečného útočníka. Rozehrála se další sicilská hra a na obligátní 2...d6 zvolil Janusz tzv. moskevský systém – 3.Sb5+. Pavel zvolil správné pokračování a hra byla vyrovnaná. Polský veterán se rozhodl pro figurový útok proti rochádě černého, který ale nebyl účinný. Naopak, Pavel zvolil efektivnější akci na dámském křídle a podařilo se mu postupně získat dva pěšce. Dále hrál opatrně a veškeré pokusy o komplikování hry bílým bezpečně odrazil. Hra pokračovala, bílý ještě obětoval kvalitu, ale nic mu to nepřineslo. Po 40. tahu byla pozice bílého již beznadějná. Postupující černí pěšci nedávali bílému šanci na záchranu. Čekal jsem, že se Janusz vzdá, ten mě ale zklamal, že vzdal až v 66. tahu. Pavel odvedl vynikající výkon.

    Ve vyrovnaném zápase rozhodlo asi tak trochu štěstí, které stálo podobně jako v loňské sezoně na straně našeho družstva. Myslím si však, že TJ Hronov bude pro každé družstvo Krajského přeboru velmi těžkým soupeřem.


Jan Kohout


Těsná a šťastná výhra v dramatickém zápase

    V 8.kole krajského přeboru jsme jeli do Hronova. Sestava se měnila relativně dost pozdě, když onemocněl Jarda Flašar. I přesto jsme věřili, že jedeme do Hronova bodovat. Náš soupeř měl z posledních tří zápasů tři remízy a už cestou na zápas jsme se bavili o tom, že by nám tento výsledek stačil i dnes. Domácí nastoupili se šesti hráči základní sestavy a na posledních dvou šachovnicích nastoupili jejich dlouholeté posily z Polska. My jsme nastoupili se 7 hráči základní sestavy a obětavým předsedou na 8. šachovnici. Na pěti šachovnicích jsme měli vyšší elo než naši soupeři.

    Míša Stejskal odehrál klidnou a vyrovnanou partii. Partie nevybočila z rovnováhy a skončila zaslouženou remízou.

    Ctirad Matonoha se dnes ztratil v propočtu kombinace (na to nejsme zvyklí) a zahrál špatné pořadí tahů (místo 20.Jxf5 s výhodou přišlo chybné 20.cxb6). Výsledkem byla ztráta materiálu a prohra. Alespoň udělal radost soupeři, který slavil 50. narozeniny.

    Honza Rusnák sehrál zahájení dost pasivně a ztratil pěšce. Vypadalo to, že bojuje za ztracenou věc, ale soupeř s ubývajícím časem chyboval a přešel do koncovky nestejnopolných střelců. V ní nejprve chyboval náš hráč, když nevyměnil pěšce na královském křídle, aby pak následně překopnul prázdnou bránu i jeho soupeř. Tady jsme měli štěstí.

    Aleš Šedivý získal krásnou poziční hrou pěšce, kterého se mu podařilo udržet až do koncovky střelce proti jezdci, kde soupeři došel čas (v horší pozici). Velice zajímavá a poučná partie na to, jak se dá ubránit pešec, který je navíc.

    Honza Kohout sehrál vyrovnanou partii, ve které nebyl ohrožen a možná minul výhodu v podobě tahu 30...Sa6. Naopak zahrál možná trochu riskantní 30...b5 a popravdě nevidím žádnou kompenzaci, kdyby soupeř tohoto pěšce vzal. Partie končila ve chvíli, kdy stroj hlásí hodnocení pozice 0,00.

    Kamil Šafařík sehrál dobrou partii, ve které nebyl ohrožen, ale moment ze 22. tahu, kdy mohl hezkou kombinací vyhrát, si za rámeček určitě nedá. Spokojil se jen s pěščem víc, ale dokázal ho krásně uplatnit v zisk celého bodu.

    Pavel Kos v partii postupně svého soupeře krásně přehrál, získal materiál na dámském křídle, pokryl všechny hrozby na královském křídle a přešel do vyhrané koncovky. Parádní výkon.

    Vláďa Luštinec sehrál neskutečně smolnou partii. Několikrát prošel kolem velké výhody, udržoval pěšce víc. Dostal se do dámské koncovky, která měla skončit věčným šachem, ale zalezl si do jediného matu, který v pozici byl. Tady jsme rozhodně ztratili bod.

    Těsná výhra nás posunula na 4. místo, které budeme hájit v dalším kole proti Náchodu, který je o pouhý bod za námi na 6. místě. Náchod v tomto kole jen remizoval s Jičínem, který přijel do Náchoda pouze v šesti hráčích. Držte nám pěsti.


Jan Rusnák


Další výsledky:

Panda Rychnov nad Kněžnou B5.0 : 3.0TJ Jiskra Nový Bydžov
NIKI TJ Náchod B4.0 : 4.0ŠK Jičín B
TJ Jiskra Jaroměř4.5 : 3.5ŠK Lípa B
ŠŠPM Lipky Hradec Králové B5.5 : 2.5ŠK Lípa C - ORTEX Hradec Králové
CIS Lázně Bělohrad5.0 : 3.0ŠK DDM Třebechovice pod Orebem

Poř. DružstvoZáp.VRPSk.+/-Par.B

1.ŠŠPM Lipky Hradec Králové B880050.0364024
2.TJ Jiskra Jaroměř870142.5213021
3.ŠK Jičín B843138.0122815
4.TJ Jiskra Hořice850335.062515
5.ŠK Lípa B842234.552614
6.NIKI TJ Náchod B842230.0-42314
7.TJ Hronov823331.0-2209
8.ŠK Lípa C - ORTEX Hradec Králové821527.5-9157
9.CIS Lázně Bělohrad821523.5-17147
10.Panda Rychnov nad Kněžnou B811627.5-9184
11.ŠK DDM Třebechovice pod Orebem811620.5-23124
12.TJ Jiskra Nový Bydžov810724.0-16163

databáze ŠSČR   •   chess-results
<< 7.kolo 9.kolo >>
© 2009-2024 ŠO TJ Jiskra Hořice