ŠO TJ Jiskra Hořice

Krajský přebor 4. kolo - 10.12.2023

TJ Jiskra Hořice2.5 : 5.5ŠK Lípa B

2024F   (1)   Flašar Jaroslav0 : 1Szücs Matyáš   (3)   2127F
2021F   (3)   Matonoha Ctirad0 : 1Rokoš Filip   (5V)   2109F
1889F   (5)   Šedivý Aleš0 : 1Sucharda David   (7)   2056F
1860F   (6H)   Kohout Jan½ : ½Sucharda Tomáš   (8)   1955F
1731F   (7)   Šafařík Kamil½ : ½Barvínek Milan   (11)   1770F
1841F   (12)   Kopecký Petr0 : 1Kosař Matěj   (15)   1777F
1918F   (13)   Luštinec Vladimír½ : ½Vošmik Matěj   (16)   1568F
1687F   (18)   Kapras Lukáš1 : 0Landsmannová Marie Magdaléna   (17)   1424F

rozhodčí: Dousek Otakar

partie

V posledním domácím utkání před Vánoci Áčko neuspělo

Reportáž Lukáš Kapras

    Letošní Krajský přebor Královéhradeckého kraje v šachu družstev dnes napsal svoji čtvrtou kapitolu. Přivítali jsme v něm v nedobrých klimatických podmínkách (omluva hostům) vesměs nám známé tváře hájící barvy ŠK Lípa B, včetně bratrů Suchardů, kteří u nás roky působili. Naopak další velké opory Kuba Šafařík s Martinem Šedivým, kteří též za nás hrávali, byli na turnaji v zahraničí. Nám především chyběli dva Dvoráci - Míša Stejskal a oslavenec Honza Rusnák. Lípáci dorazili silní především na předních šachovnicích a dle ELA soupisek měl zápas skončit 3:5 v náš neprospěch, jestli se dobře dívám. Nakonec to bylo bohužel ještě horší a ustoupili jsme tak z medailových pozic, přičemž silné týmy nás ještě v přeboru po novém roce čekají, počínaje Jičínem. K partiím opravdu povrchně, více se snad především k nim tradičně rozepíše náš milý přítel Honza Kohout.

    Jarda se myslím se specialistou na Francii Matyášem dobře zná. Již v pátém tahu mi přijde, že se zbytečně zpasivnil. V dalším průběhu čelil nátlaku na dámském křídle, ztratil figuru a svému výbornému soupeři vzdal, když se nechal sevřít ještě do nevyhnutelných vidliček od jezdce. U Ctirada, který dnes zřejmě nebyl ve své kůži, byla k vidění, stejně jako u mne, ne moc povedená oblíbená Skandinávská. Filip hrál silně a Ctirada si docela povodil. David je též velice dobrý hráč a sehráli s panem Šedivým pro něho obehranou Pircku, ve které se dostali do koncovky lehkých figur. Tu hlásí computer ještě deset tahů před koncem zcela rovnou. Zde jsme asi prohrát nemuseli. Alešovi možná chyběl čas nebo nevím. Jak jsem se před pár lety sám přesvědčil, tak Tomáš je v Larsenovi velice nebezpečný. Jak Honza říkal, pečlivě si přehrál asi čtrnáct dostupných partií. Nakonec se ale oba borci spokojili se sehráním pouhých velmistrovských pěti tahů. Honza je opravdu dobrák, ale samozřejmě nechci tvrdit, že by Tomáše zákonitě porazil. Též Kamil pojal přípravu zodpovědně, i když se s malou dcerkou doma jistě nenudí. Psal mi včera, co může asi tak od solidního Milana očekávat a ten nijak zásadně nepřekvapil. V poměrně klidném Skotském gambitu píše počítač mírnou spokojenost více u černého, ale Kamilův výkon byl v pořádku, spolehlivý do konečné koncovky lehkých figur. Kamil mi dokonce psal, že stál na +1 a zradil ho následně propočet, tak taky nevím(??) Matěj se na velice spolehlivě nastupujícího Petra vytasil s Orangutanem a opravdu bohužel dosti systematicky na b-sloupci dokázal partii rozhodnout. Petrova první výhra za nás jistě brzy přijde, moc bychom mu ji všichni přáli za jeho příkladný přístup k zápasům. Vladimír má oproti dalšímu Matějovi téměř o 400 bodů vyšší rating. V této partii to ale moc znát nebylo a Matěj jistě zaslouží uznání za to, jak Vladimíra dokázal v Uherské zeliminovat po oběti dvou figur, kdy vynutil věčný šach. Já jsem dnes především střelcovou koncovku zvládnul o trošku lépe. Svojí sympatické soupeřce přeji úspěchy v dalších partiích. Houževnatost už prokázala o měsíc dřív v Krajské soutěži s Petrem.

    Jelikož je to možná můj poslední report v tomto roce, dovolím si případným čtenářům popřát hezké nadcházející Vánoce a do roku 2024 především hodně zdraví a šachových radostí.

Lukáš Kapras


Reportáž Jan Kohout

    Ve 4. kole jsme přivítali dalšího silného soupeře – ŠK Lípa B, družstvo, které patří v přeboru k favoritům. Přesto jsme měli pocit, že vzhledem k neúčasti Jakuba Šafaříka a především Martina Šedivého, kteří byli v tu dobu na turnaji v Itálii, bychom mohli sehrát vyrovnaný zápas a při troše štěstí i získat nějaký ten bodík do tabulky. Bohužel nám chyběli špičkoví hráči – Michal Stejskal a Honzík Rusnák, kteří se omluvili, ale obětavě zase nastoupil Aleš Šedivý, který dopředu avizoval, že tentokrát nebude moci hrát. Nakonec si to ale nějak zařídil a družstvo posílil. Ratingová prognóza mírně favorizovala hosty, ti ale dokázali v zápase, že i přes své mládí jsou velmi vyzrálými šachisty a zkušeně kontrolovali nakonec dost jasný průběh zápasu. Ale nyní již k jednotlivým partiím, jak probíhaly za sebou v průběhu utkání.

    4. šachovnice: Rozehrálo se očekávané zahájení – Larsenovo 1.b3. Vzhledem ke kratičkému průběhu partie se mě kamarádi spoluhráči ptali, že jsou moc zvědavi, co chci o své partii napsat. Inu, tedy: Věděl jsem, že budu hrát proti Tomášovi. Kdysi mě v nějakém blicáku (na Gothardě – družstva) strašně zničil právě b-trojkou krátce po zahájení, takže jsem měl z něho respekt. V rámci přípravy jsem si přehrál asi 13 jeho partií za poslední 2 roky, takže zahájení bylo očekáváno. Kdysi mi říkal přední hráč Lípy a kamarád Martin Vacek (přezdívka "Špína"), že velmi bezpečný je na toto zahájení systém, kde se černý chová zpočátku jako by se hrála španělská, síla střelce na diagonále se pak neguje přechodem černého do dlouhé rochády. Stalo se, ale soupeř mě překvapil nečekanou nabídkou remízy již v 5. tahu. Poradil jsem se v rámci pravidel s kapitánem, ale neměl jsem celkem důvod ve hře pokračovat, zvláště když se ještě nikde nic podstatného nedělo a Tomáš měl zřejmě ještě nějaké jiné povinnosti.

    7. šachovnice: Tady jsem očekával jednoznačně naše vítězství. Vláďa hrál poslední dobou skvěle a celkem jasně přehrával své soupeře. Rozehrála se méně častá střelcova hra, ale po pár tazích se partie dostala do klidných vod italské s d3 bílého (Dolmatov), která ale měla být v jasné režii bílého. Připravovaná akce černého na dámském křídle byla zablokována, bílý měl více prostoru, podcenil ale možnosti svého mladého soupeře a po neopatrném 13. tahu zahrál Matěj nepříjemnou oběť figury. Zdálo se, že je tato oběť nekorektní, ale soupeř vymyslel ještě další oběť lehké figury a výsledkem byla vynucená remíza po opakování pozice věčným šachem. Bylo srovnáno na 1:1.

    5. šachovnice: Za deskou se sešli vyrovnaní soupeři, i co se ratingu týče. Kamil zvolil ve skotské bílými nějaký skotský gambit (tah Sc4 ve 4. tahu). Milan ale v rámci bezpečnosti získaného pěšce vrátil a ač se oba hráči dále snažili o získání převahy, partie nevybočila z rovnováhy ani po zjednodušení a přechodu do rovné koncovky. Byla tak zaznamenána zasloužená remíza a stav zůstával vyrovnaný 1,5:1,5.

    2. šachovnice: Tady Ctirad zahrál "skandinávku". S Filipem Rokošem se ale hraje poslední dobou dost těžko, ať hraje soupeř černými cokoliv. Přesto jsem ale čekal houževnatý odpor našeho kapitána. Filip zvolil trochu zvláštní systém, když po obligátním 2...Jf6 držel pěšce tahem 3.c4. Černý má za pěšce živou figurovou hru, vznikly rochády na opačných stranách, ale bílá pozice zůstala pevná. Po 15 tazích se ukázalo, že bílý má ohromné útočné šance na dlouhou rochádu a černý musel řešit obranné úkoly. Nestačil tak rozvinout účinný protiútok. Partie již pak netrvala dlouho a černá pozice se rozpadla. Hosté se tak dostali do vedení 2,5:1,5.

    6. šachovnice: Byl jsem zvědavý na tuto partii. Petr mi před týdnem ukázal, jak umí být houževnatý v těžké obraně (zápas Hořice B – Valdice), na druhé straně mi předvedl Matěj Kosař na blicáku v hospodě "U Vacků", jak je nebezpečným útočníkem i po neotřelých zahájeních. Rozehrál se méně obvyklý způsob zahájení – "Orangutan". Černý volil klidnou výstavbu, bílý trochu extravagantní postup b–pěšcem na 5. řadu, po výměně na b5 se zdála černá pozice konsolidovaná a bez problémů. Dále ale Petr nepokračoval přesně, asi jeho výpad dámou na a5 byl nešťastný, Matěj zesiloval tlak a výsledkem byl nakonec zisk pěšce b7 s aktivní pozicí. Další boj černého byl již utrpením a v časové tísni nešlo partii udržet. Lípa tak zvýšila na 3,5:1,5.

    3. šachovnice: Také na této desce byli hosté favority, nicméně Aleš hraje tuto sezonu také velmi dobře. Tomu také odpovídal průběh partie. David zvolil na očekávané 1.e4 Pircovu obranu s převodem do Philidorovy výstavby po rychlé výměně dam na d-sloupci. Jedná se o zvláštní systém, kdy bílý sice zničí černému rochádu, ale ten vůbec nestojí špatně, černá pozice skýtá v sobě hodně jedu a bílý musí být hodně opatrný. (Kdysi vynikal v tomto zahájení legendární Matějka z Jičína, hrává to i Zdeněk Urban). Bílý volil dlouhou rochádu, ale oboustranně se vyvinuly lehké figury a bílý si nechal izolovaného pěšce. Dále se hrála vyrovnaná partie, která se zdála být rovná. Vyměnily se věže a vznikla koncovka bílý jezdec a střelec proti dvěma jezdcům. Pozice černého byla nepatrně lepší vzhledem k aktivnějšímu postavení krále. Tato malá výhoda ale nakonec stačila Davidovi k zisku pěšce a po boji i celé partie. Prokázal tak úžasný cit pro uplatnění poziční výhody. Stav byl rozhodnutý 4,5:1,5 pro hosty.

    1. šachovnice: To byla partie jak má být, plná šťávy a nápadů, oba soupeři byli na výši. Hrála se francouzská hra, klasický systém. Jára zvolil Steinitzův systém s časným napadením jezdce na f6 pěšcem. Černý podnikl postup pěšci c5 a b5. Partie tak zpočátku kopírovala partii Enevoldsen – Černiak (Helsinki 1952). V 9. tahu ale bílý odbočil a hráči pokračovali dle vlastní tvorby. Hořický lídr odvážně obětoval figuru za postup bílého pěšce až na f7. K tomu měl za figuru k dobru 2 pěšce. Snad bylo lepším pokračováním než v partii rychlý vývin střelce – třeba na g5. Partie byla ale nadále napínavá. Matyáš však začal prokazovat své kvality. Jarda vyměnil dámy a odehrál zpět figuru, ale tím jeho aktiva skončila, černý dostal krásnou figurovou hru a partii úspěšně dotáhl k vítězství. Stav tak byl 5,5:1,5.

    8. šachovnice: Lukáš hrál černými proti sympatické Marii Magdaléně a partie to byla hodně zajímavá. Rozehrála se další skandinávská a Maja zvolila klidný systém, který jí dal pohodlnou pozici. Lukáš ale držel rovinu. Maja udělala chybičku po zjednodušení, kdy se na desce rýsoval souboj nestejných střelců, končící zpravidla remízou. Zablokování bílého střelce na poli b7 tahem c6 ale vedlo k nevýhodě, která i přes další zjednodušení pozice výměnou těžkých figur vedla k aktivitě černého. Když potom zbyli na desce nějací slabí bílí pěšci, které Lukáš postupně lehce napadal, musela partie skončit výhrou černého, který uplatnil na konci partie svoji aktivitu k vítězství.

    Hořičtí se tak dočkali aspoň jedné výhry, která mírně zkorigovala zápasovou prohru 2,5:5,5. Mladé družstvo Lípy B ukázalo úžasný potenciál a vynikající výkonnost. Jejich vítězství bylo naprosto zasloužené. Jiskra se ovšem nečekaně stále drží v první polovině tabulky, což sice vypadá hezky, ale měli bychom trochu přitvrdit, aby nebylo zle. Všechny zdraví a příjemné svátky přeje

Jan Kohout


foto
Fotogalerie (Otakar Dousek)


Další výsledky:

Panda Rychnov nad Kněžnou B2.5 : 5.5ŠK Jičín B
TJ Jiskra Nový Bydžov5.5 : 2.5ŠK Lípa C - ORTEX Hradec Králové
TJ Hronov5.5 : 2.5ŠK DDM Třebechovice pod Orebem
NIKI TJ Náchod B5.0 : 3.0CIS Lázně Bělohrad
TJ Jiskra Jaroměř3.0 : 5.0ŠŠPM Lipky Hradec Králové B

Poř. DružstvoZáp.VRPSk.+/-Par.B

1.ŠŠPM Lipky Hradec Králové B440024.5172012
2.TJ Jiskra Jaroměř430120.08149
3.ŠK Lípa B430118.04149
4.ŠK Jičín B421118.55147
5.TJ Jiskra Hořice420216.51116
6.TJ Hronov420215.5-1106
7.ŠK Lípa C - ORTEX Hradec Králové420215.0-296
8.NIKI TJ Náchod B420210.5-1176
9.ŠK DDM Třebechovice pod Orebem411214.0-494
10.TJ Jiskra Nový Bydžov410314.5-393
11.CIS Lázně Bělohrad410312.5-773
12.Panda Rychnov nad Kněžnou B400412.5-770

databáze ŠSČR   •   chess-results
<< 3.kolo 5.kolo >>
© 2009-2024 ŠO TJ Jiskra Hořice