ŠO TJ Jiskra Hořice

Turnaj Špuntů vyhráli Hořičáci!

V sobotu 25. ledna 2003 se uskutečnil po vzoru slavných turnajů legendárního Oldřicha Suchoradského v hořické ZŠ Na Daliborce turnaj pro nejmenší šachisty. Sjelo se zde 84 chlapců a dívek z širokého okolí. Nechyběl ani úřadující mistr Čech do 10 let Tomáš Vaněk z Hlušic a spousta dalších šikovných "špuntů".

Nejpočetnější byli domácí, kterých se sešlo 19, 12 borců přijelo z Lázní Bělohradu, po 9 z Chrudimi a Jaroměře, 8 z Hlušic, 7 z Nové Paky, 5 z bydžovské Klicperky, 4 z Vrchlabí, po 3 z Rychnova a Třebechovic, po 2 z Hradce Králové a Týniště. Nejúspěšnější byli domácí, jejichž Jakub Šafařík vyhrál kategorii třeťáků, Jakub Souček byl první, Vojtěch Tulka druhý a Tomáš Hrouda třetí mezi páťáky, Eliška Johnová byla nejlepší dívkou z 1. a Lucinka Bartoníčková z 5. třídy.

Druhou příčku v celkovém hodnocení obsadili Jaroměřští, jejichž Víťa Žoch, třetí z posledního mistrovství Čech, byl nejlepším prvňákem a Vojta Erbrt druhý mezi třeťáky.

Třetí v zisku medailí byli Hlušičtí, jejichž Tomáš Vaněk kraloval čtvrťákům a Lukáš Vaníček byl třetí v téže kategorii. Poslední pohár putoval do Vrchlabí zásluhou Daniela Hofmana, nejlepšího mezi druháky.

Zlatý špunt pro nejlepší třeťačku připojila Lada Foubíková. Početná výprava z Lázní Bělohrad se musela spokojit s jednou stříbrnou medailí, vybojovanou Tomášem Krausem mezi prvňáky. Stříbro vybojoval i Jan Uhlíř z Hradce Králové v kategorii druhých tříd. Rychnovští, kteří přijeli pouze tři, získali dvě bronzové medaile zásluhou Pavla Horníčka mezi prvňáky a Jakuba Noska mezi třeťáky. Marunka Novotná z Nové Paky své kolegy druháky dost proháněla, velkou část turnaje vedla, nakonec jí však došly síly a vybojovala "pouze" bronz a zlatý špunt pro nejlepší druhačku. Její bráška, Honzík, byl čtvrtý mezi páťáky, jediný udržel krok s "Hořickými kladivy" Součkem, Tulkou a Hroudou. Čest Nové Pace dělal i Marek Dytrych, který obsadil čtvrté místo mezi druháky. Rovněž i Jakub Stejskal, který startoval v barvách Jaroměře a pro uspokojení ambic otce a trenéra hrál o dvě kategorie výš, mezi páťáky, ač je teprve třeťák. Umístil se na pěkném pátém místě, k čemuž nezbývá než gratulovat. Dobrovolně se tím vzdal medaile, a pravděpodobně i poháru, které by jinak,vzhledem ke svým kvalitám, pravděpodobně získal v kategorii třetích tříd, kam patřil.

Poděkování jistě patří všem, kteří se podíleli na uspořádání, zejména Ctiradu Matonohovi, Vladimíru Luštincovi a Jaroslavu Krejcarovi. Velmi potěšitelné je, že kromě starších a zkušených šachistů se na přípravě turnaje podíleli i sami žáci ZŠ Na Daliborce, dokonce i bývalí, kteří neváhali věnovat celý volný den svým mladším kamarádům. Nejvíce práce z těchto mladých odvedli Jaroslav Štefan z IX.B a studenti gymnázia Vojtěch Tomeš, Jan Křovina a Tomáš Bičiště. Rovněž je třeba poděkovat sponzorům, bez jejichž štědrého přispění by nešlo zajistit pěkné ceny pro všechny hráče.