ŠO TJ Jiskra Hořice

Z Pardubic vezeme bronzové medaile

    Překvapení, šok, fantazie. Takto stručně by se dal zhodnotit pohled na naše umístění v závěrečné tabulce na mistrovství ČR čtyřčlenných družstev v Pardubicích: 1. Zikuda Turnov, 2. Moravská Slavia Brno, 3. TJ Jiskra Hořice. Ale pojďme od začátku.


    V roce 2020 se v Pardubicích konal již 31. ročník mezinárodního šachového festivalu Czech open. Každoročně se zúčastňujeme turnaje čtyřčlenných družstev, který má statut otevřeného mistrovství ČR a hraje se švýcarským systémem na 7 kol. I letos jsme dali dohromady jedno družstvo, které díky shodě mnoha náhod dosáhlo fantastického výsledku. Tým ve složení Jaroslav Flašar, Jáchym Kulhánek, Jan Rusnák, Ctirad Matonoha a Kamil Šafařík s Elovým průměrem 2004 a 22. startovním číslem vybojoval v rámci mistrovství ČR bronzové medaile a celkově skončil na úžasném pátém místě! A navíc jako bonus jsme byli nejlepší v kategorii týmů s průměrným Elem 1900-2099. Jedná se o jeden z největších úspěchů v historii hořického šachu.


    Jaké byly hlavní příčiny úspěchu?

    1. Především kvůli koronavirové epidemii se termín festivalu posunul z obvyklého prázdninového července na "školní" září (od čtvrtka 17. do neděle 20.), což nemuselo mnoha hráčům vyhovovat. Rovněž hrozba nákazy mohla hráče odradit od účasti.

    2. Startovalo "pouze" 53 týmů, což je necelá polovina obvyklého počtu (vloni 114 družstev). Ze zahraničí přijela pouze 2 německá a 2 polská družstva. A hlavně, několik kvalitních hráčů, včetně velmistrů, si sestavilo svoje vlastní týmy (např. Stay positive, Walkův protigambit, apod.), které nemohly být hodnoceny v rámci MČR.

    3. Dvě výhry 4:0 v průběhu turnaje, díky kterým jsme měli nejlepší skóre mezi týmy se stejným počtem bodů, dále štěstí na los a soupeře především v posledních dvou kolech (nekompletní soupeři) a konečně příznivé výsledky ostatních zápasů v posledním kole způsobily, že jsme se ze zadních pozic dokázali vyšvihnout až na medailovou příčku.

    4. Díky pomalejšímu startu jsme se vyhnuli nejlepším týmům a proti oslabeným soupeřům jsme dokázali bodovat. Výhry v posledních třech kolech ve švýcarském systému vždy znamenají výrazný posun dopředu. Kdyby turnaj pokračoval osmým kolem, hráli bychom už někde okolo třetího stolu s malými šancemi proti značně silnějšímu soupeři. Naštěstí "kdyby" neexistuje.


    Jak turnaj vlastně probíhal z našeho pohledu?

    1.kolo: Ještě ve čtvrtek ráno (první den turnaje) jsme si nebyli jistí, zda se turnaj vůbec uskuteční (koronavirus) a tak nějak jsme pořád čekali, jestli se neobjeví zpráva o tom, že se turnaj nekoná. Nic takového se nestalo, a tak jsme mohli usednout k prvnímu kolu, ve kterém nás čekal tým z německého Seeblicku. Proti nám se posadily slečny ve věku 12 až 17 let se stejným příjmením Peglau. Zápas jsme se štěstím vyhráli 4:0 a už po cestě domů jsme si říkali, že tyto hráčky musíme dále sledovat, protože s námi sehrály velice zajímavé partie, ve kterých určitě ukázaly svoje schopnosti. Nejstarší z nich v tomto turnaji nakonec připsala krásných 82 ELO bodů. Tento tým hrál vyrovnaná utkání s daleko silnějšími soupeři a opravdu na nás zapůsobil velmi dobrým dojmem.

    2.kolo: Za soupeře jsme dostali tým, který se objevil i v názvu turnaje. Český Lev Kolešovice byl v turnaji 7. nasazený a jeho sestava v čele s GM Petrem Neumanem budila náš respekt. Velmistr proti nám sice nenastoupil, ale i tak nám Kolešovice ukázaly svoji sílu. Výsledek 3:1 pro Kolešovice odpovídá dění na šachovnicích, když jedinou výhru zaznamenal na druhé šachovnici Honza Rusnák. Zvláštně prohrál Ctirad. Zvolil zahájení, které velmi dobře zná, ale ve střední hře zjistil, že nemá co hrát. Zajímavost tohoto utkání: když přišel do hracího sálu kapitán našich soupeřů a podíval se na pozice na prvních dvou šachovnicích, jeho reakce byla příznačná. Zatímco na první šachovnici svého hráče pohladil po vlasech, na druhé šachovnici to bylo o poznání tvrdší. Hráč dostal pohlavek se slovy: "Já můžu, já jsem kapitán".

    3.kolo: Dostali jsme příjemný los v podobě týmu s názvem Tarokáři. Tým složený z hráčů z Kuřimi měl být pro nás snadným soustem. Jenže... Honza v zahájení odevzdal kvalitu za pěšce, aby měl vůbec co hrát. Ctirad sebral otráveného pěšce a měl ztratit kvalitu. Soupeř to naštěstí neviděl a v dalším tahu nabídl remízu, kterou Ctirad raději přijal. Kamil poztrácel až příliš mnoho materiálu a prohrál. Honza nakonec i bez kvality zaútočil na krále a tak jsme mohli slavit výhru 2,5:1,5.

    4.kolo: Znamenalo posun na přední šachovnice, na kterých nám byl soupeřem tým s názvem Pandemie remíz. Hráči z pražského Unichessu byli na každé šachovnici nejméně o 100 ELO bodů lepší, ale minimálně Ctirad mohl a měl partii vyhrát. V teoreticky vyhrané pozici si nevzpomněl na správné pokračování a tak jedním tahem z výhody +3 udělal nevýhodu -3 a dostal mat. Stejně jako v minulém kole za to mohlo braní pěšce na b7. Zápas jsme prohráli 1:3 a mohli jsme již po dvou hodinách od zahájení kola jít na oběd. Shodli jsme se na tom, že takhle rychle jsme snad nikdy nedohráli, ale aspoň jsme měli dostatek času na odpočinek a Ctirad i na procházku po pardubickém zámku. Po čtvrtém kole jsme byli na 29. místě celkově a 18. v rámci MČR. Zajímavost tohoto utkání: Jarda, Honza a Ctirad odpočívali během partií na terase, když se objevil Jardův soupeř. Znamenalo to, že je Jarda na tahu a tedy odešel hrát. Za minutu se vrátil se zděšením, že tohle tedy neviděl a podal soupeři ruku na znamení kapitulace. Vzdát partii venku na terase jsme ještě neviděli.

    5.kolo: Papírově slabší soupeř z Mladé Boleslavi, který byl na všech šachovnicích zhruba o 100 ELO bodů horší. Za stavu 3:0 dohrával nejdelší partii Ctirad, jehož partie byla hodně divoká a plná zapeklitých situací. Ctirad prosadil pěšce do dámy a soupeř za něj musel odevzdat celou věž. Získal k tomu ale i další pěšce a oba hráči dohrávali jen na bonusech těžkou koncovku se šancemi na obou stranách. Ctirad musel hrát velmi obezřetně, ale postupně posbíral všechny pěšce, které měl soupeř navíc a s věží víc už si dokázal poradit. Velmi důležitá výhra, protože jak se později ukázalo, celkové skóre mělo rozhodující vliv mezi týmy se stejným počtem bodů. Tedy další vítězství týmu 4:0, které nás povzbudilo do závěrečných nedělních bojů. Po pátém kole jsme byli na 15. místě celkově a 8. v rámci MČR.

    6.kolo: Soupeř z Lysé nad Labem. Hned po příchodu do hracího sálu se nám kapitán soupeřů omluvil, že budou hrát jen ve třech, takže Ctirad měl volné dopoledne. Navíc nenastoupil jejich nejlepší hráč CM Tadeáš Baláček a tak jsme se v zápase stali mírným favoritem. Výhra Jardy byla asi trochu se štěstím, ale to už jsme si u Jardy zvykli. Když navíc vyhrál i Honza, byla z toho výhra 3:1. Po šestém kole jsme figurovali na 11. místě celkově a 6. v rámci MČR.

    7.kolo: Nalosován nám byl tým Kolína v čele s IM Pavlem Jirovským. Ještě pět minut před zahájením kola se ho soupeři snažili telefonicky sehnat, ale k jejich zděšení tento hráč již odcestoval domů. Takže opět proti nám nenastoupil nejlepší hráč soupeře a další štěstí pro nás. V zahájení Ctirad získal ohromnou výhodu, kterou brzy uplatnil v zisk celého bodu. Jarda stál ze zahájení mírně líp, ale nic konkrétního nenašel a nabídnul remis. Honza hrál posledním tahem aktivně Jb8 (černými!) a nabídnul také remis, protože se mu prostě ta pozice nelíbila. Kamil byl v tu chvíli bez kvality, ale čekali jsme, že postaví Sa8 a Db7 a po bílých polích bude mít protihru. Obě nabídky remíz soupeři nečekaně přijali, možná i pod dojmem toho, že na poslední šachovnici mají kvalitu víc. Kamil sice později získal kvalitu zpátky, ale přešel do dámské koncovky bez dvou pěšců. Koncovka se zdála být beznadějná. Soupeř ale nenacházel nejlepší tahy a výsledkem byl věčný šach. Výhra 2,5:1,5 a výsledky ostatních zápasů znamenaly náš posun výsledkovou listinou až na konečné 5. místo v turnaji a hlavně 3. místo v rámci MČR. Na medaili se totiž mimo jiné muselo stát aby: 1. České Budějovice prohrály, 2. Vlašim nebo Brno prohrály, 3. Turnov "C" nevyhrál. A všechny výsledky dopadly tak, jak bylo potřeba! Kamil tak udržel klíčovou a nejdůležitější remízu ve své dosavadní šachové kariéře.

    Co říci závěrem: Kdyby nám někdo před zahájením turnaje řekl, že budeme na stupních vítězů společně s GM Pavlem Šimáčkem z vítězného týmu Zikuda Turnov a GM Tomášem Polákem z Moravské Slavie Brno, která skončila druhá, tak se mu určitě vysmějeme. Naše cíle byli o poznání skromnější. Chtěli jsme uhájit naše nasazení (22), hlavně si dobře zahrát a trochu se připravit i na souboje ve druhé lize, která již brzy startuje. Turnaj jsme pojali tak, jako by šlo o turnaj jednotlivců s velkou slevou na startovném, takže o remízách si každý rozhodoval sám za sebe. V turnaji jsme měli štěstí nejen v partiích, ale i na soupeře. V posledním kole se k tomu přidalo i štěstí na výsledky z ostatních zápasů, které skončily přesně tak jak jsme potřebovali k posunu na medailovou pozici. Na stupních vítězů jsme zaznamenali poznámku, jestli jsme hráli stejný turnaj jako ostatní medailisté :-) Jako bonus jsme byli vyhlášeni i jako nejlepší tým s Elovým průměrem do 2100. Zajímavostí a dalším štěstím pro nás bylo, že z první dvanáctky pořadí jsme potkali jen Kolešovice a to jsme prohráli 1:3.


    Další zajímavosti z našeho týmu:
Jarda během 4 dnů v Pardubicích dokázal poztrácet 5 propisek :-)
Jáchym před každou partií věděl, a náramně ho to zajímalo, kolik může získat nebo ztratit ELO bodů :-)
Honza musel hasit nejen žízeň, ale několikrát i auto.
Ctirad odehrál turnaj, ve kterém měl nejprve 2x černé a pak 5x bílé (jednou soupeř raději nepřišel).
Kamil prohrál své první dvě partie, ale pak se v něm něco zlomilo a pomohl týmu zejména v posledním kole.
A role kapitána Vládi Luštince? Sice se v Pardubicích neukázal a nebyl ani na soupisce, ale v neděli obětavě odvezl většinu našeho týmu z Hořic do Hradce, abychom mohli včas nastoupit k šestému kolu. Takže i on má zásluhu na bronzovém úspěchu.


    A reakce našich hráčů na turnaj?
Jarda: "Tak snad poprvé můj největší úspěch - třetí na MČR v družstvech. Udělali jsme pro to maximum, i když občas štěstí na los pomohl. Děkuji moc a příští rok obhajoba ne? :-D"
Honza: "Neskutečný zážitek z Pardubic. To, že si čas od času dovezu nějaký ten diplom a pohár z Czech openu, to už jsem si zvyknul. Ale abychom skončili na mistrovství České republiky týmů na třetím místě, tak to tu ještě nebylo. Jaroslav Flašar, Jáchym Kulhánek, Kamil Šafařík, Ctirad Matonoha - díky pánové za super zážitek!!!"
Ctirad: "...tak dá se to považovat za úspěch hořického šachu... :-) V životě by mě nenapadlo, že budu s týmem slavit třetí místo na mistrovství ČR. Díky kamarádi a za rok si to zopakujeme :-)"
Kamil: "A je doma. Sice z bronzu, ale i tak se počítá... Díky kluci. Bronz s příchutí zlata - hlavně pro mě... a myslím si, že to za ty 4 hodiny čekání stálo."


Ctirad Matonoha, Jan Rusnák


Zpráva na stránkách ŠSČR  •  Zpráva v pardubickém deníku  •  Celkové pořadí na chess-results

foto foto foto

© 2009-2024 ŠO TJ Jiskra Hořice